Wybór, decyzja, wierność… Słowa, które dziś niestety tracą na popularności i sile. Rzeczywistości, których coraz częściej się obawiamy, przed którymi w pewnym sensie uciekamy, które mniej lub bardziej świadomie odraczamy. Dlaczego tak się dzieje?

Lato to nie tylko czas odpoczynku, urlopów i wakacji. Lato to dla wielu, szczególnie ludzi młodych ważny czas podejmowania decyzji. Zdana matura, ukończony pierwszy czy drugi stopień studiów, zakończony staż i CO DALEJ?

Lato to także czas podróży, nowych kontaktów i znajomości. To dobry czas na poznanie kogoś, na zakochanie, na miłość i małżeństwo. Jak jednak poznać, że to ta „właściwa” osoba? Znów stajemy wobec wyboru i decyzji…

Lato to również czas rekolekcji, pielgrzymek, duchowej refleksji i pytania: „Co jest moją drogą życia? Jakie jest moje powołanie? A jak go nie rozpoznam? A jeśli się pomylę?”.

Osobiście lubię poniedziałki, może tak trochę na przekór innym, którzy opłakują zbyt szybko upływający weekend, szczególnie latem.

Poniedziałek dla mnie to „czas początku”, inspiracji, twórczości. Dlatego właśnie pomyślałam, że warto ofiarować sobie i Wam odrobinę inspiracji na letnie poniedziałki, dotyczące właśnie trudnej sztuki podejmowania wyborów.

Refleksje te są zainspirowane metodą, wypracowaną i przetestowaną przez całe długie życie naszego założyciela, bł ks. Jakuba Alberione, założyciela Sióstr Apostolinek i Rodziny św. Pawła w Kościele.

Ks. Jakub stosował ją najpierw w swoich osobistych wyborach i decyzjach. Potem jako kierownik duchowy doradzał ją klerykom w Seminarium w Albie. Jestem głęboko przekonana, że dzięki niej podejmował swoje najważniejsze wybory i decyzje odnośnie powstających w ciągu lat Zgromadzeń i Instytutów Rodziny św. Pawła. Sam zresztą wspomina o tym w swoich duchowych zapiskach. Niejednokrotnie metodę tę proponował swoim duchowym synom i córkom, szczególnie tym, którzy towarzyszyli młodym w rozeznawaniu powołania.

«Życie jest darem Boga. Jak chcesz je przeżyć?

Pomyśl, pomódl się, poradź się, podejmij decyzję».

Słowa te niestrudzenie powtarzał ks. Alberione młodym ludziom. Metodę tę z czasem nazwano „Metodą czterech P”. Pomyśl, pomódl się, poradź się, podejmij decyzję – to konkretne cztery kroki rozeznawania i cztery filary wolnej i dojrzałej decyzji. Jednak, aby do nich dojść najpierw potrzeba odkryć dwie wielkie prawdy naszego życia: Własne życie jako najwspanialszy DAR Boga oraz WOLNOŚĆ, by jak najlepiej to życie przeżyć w pełnym, osobistym zaangażowaniu.

Przez kolejnych 6 wakacyjnych poniedziałków zapraszam do wspólnej przygody odkrywania SZTUKI PODEJMOWANIA DECYZJI