Odkryć DAR

Zanim zaczniesz czytać dalej, zatrzymaj się. Weź kartkę, coś do pisania i napisz:

Ja jestem…

Pod spodem dopisuj wszystko, co teraz przychodzi Ci na myśl…

 

Kiedy skończysz przeczytaj to, co napisałeś/aś, najlepiej półgłosem. Coś jeszcze chcesz dodać?

Jeśli lista wg Ciebie jest zakończona, to przyjrzyj się zapisanym stwierdzeniom. Ile jest w nich pozytywów? A ile negatywów? Co przeważa? To pierwsza ważna informacja dla ciebie, jak siebie postrzegasz.

Teraz sprawdź czy pośród pozytywnych stwierdzeń znalazło się także takie: „Jestem darem dla…”.

Jeśli tak, to wspaniale, znaczy to, że odkryłeś/aś już ważny aspekt tajemnicy życia!

Ks. Jakub Alberione zaczyna metodę „4P” od stwierdzenia: «Życie jest darem Boga».

Czyli nie jest moją i Twoją „własnością”, zasługą, prawem, roszczeniem, ale DAREM! Prezentem do rozpakowania, ucieszenia się nim, zachwytu i godnego korzystania z tego daru.

W odnajdywaniu sensu życia podstawowym odkryciem jest właśnie to: MOJE ŻYCIE JEST DAREM.

Nikt z nas nie mógł sam zadecydować, czy się narodzi i jaki się narodzi. Czasem możemy usłyszeć gorzkie stwierdzenie: „Ja się na świat nie prosiłem”, które odsłania wiele cierpienia i nie pogodzenia z własnym życiem. Różne możemy mieć doświadczenia, czasami także bolesne lub tragiczne. Jednak nic ani nikt nie jest w stanie zniszczyć czy przesłonić DARU MIŁOŚCI, który Ojciec złożył w każdym z nas. Daru, który uprzedza każde zmaganie, grzech, krzywdę lub cierpienie.

Bóg, kiedy patrzy na nas widzi nas właśnie takimi, jakimi nas stworzył i od wieków sobie wymarzył.

Biolodzy mówią, że niema dwóch takich samych liści na drzewie ani dwóch identycznych płatków śniegu! Jak wielka jest kreatywność Boga! On się nie powtarza! I to wobec tak kruchych istnień jak płatek śniegu czy listek. A co dopiero człowiek? Od początku istnienia ziemi do końca świata nie było i nie będzie drugiego takiego i takiej jak TY! Dlatego jesteś tak ważny/a i cenny/a w oczach Boga! Jesteś jedyny/a i niepowtarzalny/a. Mamy całe życie, aby tę niepowtarzalność i oryginalność odkrywać.

Bóg jednak nie tylko uczynił każdego i każdą z nas najwspanialszym darem dla samego siebie. To by było za mało. Bóg uczynił nas DAREM DLA ŚWIATA! I to jest drugie fundamentalne odkrycie naszego życia. Każdy z nas wnosi niepowtarzalną wartość i bogactwo na ten świat. Ma temu światu coś ważnego do powiedzenia – na tym właśnie polega odkrywanie naszej życiowej misji.

W nadchodzącym tygodniu znajdź czas, aby przyjąć, ucieszyć się, pogłębić te dwie podstawowe prawdy Twojego życia:

„Moje życie jest darem”

„Jestem darem Boga dla świata”

A jeśli tak, to dlaczego i co z tego wynika dla Ciebie i dla innych?