Warsztaty pomyślane są jako weekendowe spotkanie, w czasie którego młodzi ludzie uczą się w nowy sposób komunikować z samymi sobą, z innymi oraz z Bogiem oraz w zdrowy sposób korzystać z mediów społecznościowych i Internetu.
Wielu z nas ma dziś wielki problem z komunikacją. Jest coraz więcej dostępnych komunikatorów a paradoksalnie coraz więcej osamotnienia. W świecie, w którym szukamy bliskości doświadczamy coraz więcej konfliktów, hejtu i niezrozumienia, nadmiernego porównywania się, uzależnienia od gier, izolacji, pornografii, stalkingu itd.
W odpowiedzi na to, jako Rodzina Świętego Pawła, powołana w Kościele do ewangelizacji świata mediów, stworzyliśmy Warsztaty Effatha dla młodzieży. Chcielibyśmy uświadomić młodzieży, że aby móc budować relację z innymi, takie, na jakich nam zależy, potrzebujemy najpierw zrozumieć siebie. Dlatego chcemy zaprosić młodych ludzi do większego wglądu w swoje uczucia i potrzeby, szczerego wyrażania siebie i tego, co się w nich dzieje. Wierzymy, że w komunikacji chodzi o doświadczenie bliskości, a nie tylko wymianę informacji, udowadnianie swoich racji czy przekonywanie kogoś do czegoś.
Forma warsztatowa oraz świadectwa młodych dla młodych dotyczące wychodzenia z uwikłań, w połączeniu z obrazami biblijnymi oraz zdrową dawką teorii komunikacji pomogą doświadczyć bardziej świadomego wglądu w siebie. Mamy nadzieję, że ten nowy sposób komunikacji, może pomóc poprawić ich relację z sobą samym, z Bogiem i otoczeniem oraz nauczyć ich dojrzalszego korzystania z social mediów.
Gdzie: Masłońskie k. Czestochowy (ul. Sportowa 1) Kiedy: 17-19 listopada 2023 r.
Inne terminy: 2-4 II 2024, 22-25 VIII 2024 (zapisy w późniejszym czasie)
Wiek: 18-25 lat (mogą uczestniczyć też niepełnoletni uczniowei szkół średnich za zgodą rodziców) Koszt: 250 zł (jeśli jednak to problem istnieje możliwość uzyskania dofinansowania) Zapisy: do 10 listopada
Rodzina Świętego Pawła to wspólnota zgromadzeń zakonnych założona przez bł. Jakuba Alberionego, której misją jest mówić o Bogu i o wszystkim po chrześcijańsku w świecie mediów. Jako przedstawiciele tej Rodziny odczytujemy przynaglenie, by odpowiedzieć na wyzwania przed jakimi stoją młodzi w korzystaniu z mediów. Naszą ekipę tworzą paulista, siostra apostolinka siostra Uczennica Boskiego Mistrza i Siostra Świętego Pawła. Dowiedz się więcej o nas…
Czas pandemii, zdalnego nauczania, egzaminów maturalnych i sesji jest stresujący… Poświęcacie wiele czasu na naukę, żeby jak najlepiej wypaść – nieprzespane noce, wypite litry kawy, nerwy, wiele godzin nad książkami.
Może też natłok pracy i obowiązków w domu sprawia, że masz czasem po prostu dość. Proponujemy Wam ofiarowanie tych trudności i zamartwień w intencji Powołań – czyli za tych, którzy rozeznają powołanie do kapłaństwa, życia zakonnego, małżeństwa, przeżywają trudności w powołaniu.
Możecie ofiarować w tej intencji jedną godzinę nauki, cały tydzień, a może tylko jeden egzamin lub cały czas matur czy sesji. Od Was zależy jaki czas przeznaczycie za powołanych.
Zachęcamy do wypełnienia formularza, w którym możecie zgłosić chęć Waszego uczestnictwa w SIECI, czyli w dziele, jednoczącym tych, którzy chcą trudy i zmartwienia ofiarować za powołanych. Po wypełnieniu formularza otrzymacie na podany adres mailowy potwierdzenie oraz modlitwę do wspólnego odmawiania.
Służba
pielgrzymom w Santiago da Compostela to różne oblicza Drogi Jakubowej i
dotarcia do mety, Jego grobu.
Św. Jakub
dalej chce przyciągać ludzi z całego świata, by zrzucali na niego wszystko to,
co im najbardziej ciąży, jak zbyt wypełniony plecak; albo wyrażali swą
wdzięczność, jak uczucie radości przy wchodzeniu na plac Obradoiro przed
Katedrą. Entuzjazm, zmęczenie, niedowierzanie, wiele przebytych dróg w życiu i
w Europie: kto na portugalskiej, kto na francuskiej, angielskiej albo polskiej…
A wszystkie te drogi łączy poszukiwanie czegoś: energii, połączenia, ciszy,
piękna, znajomości, przyjaźni, ale też i przede wszystkim KOGOŚ, choć nie
wszyscy o tym wiedzą albo nie chcą do siebie przyjąć.
Każdy pielgrzym
idzie własnym tempem, wybiera swoje cisze, pory dzielenia się, miejsca
odpoczynku, podziwiania natury. W Santiago to czas syntezy ale i stanięcia w
prawdzie, to ogromna radość ale i dezorientacja, i co teraz? wraz z chęcią
pielgrzymowania dalej…
My Siostry zbierałyśmy
często tajemnice radości odnalezienia sensu, czasem przewartościowania życia
czy sposobu postępowania, lęki przed powrotem do rzeczywistości pracy, studiów,
rodziny, problemów, nie rzadko łzy radości z odnalezienia głębi siebie, a nawet
Boga.
Modliłyśmy
się z pielgrzymami i za nich. Rozmawiałyśmy z nimi i o nich. Otwierałyśmy oczy,
uszy i nasze dłonie, by przyjmować i BYĆ.
Również dla
nas był to czas pielgrzymowania z człowiekiem i błogosławienia na dalszą drogę
starożytnym powitaniem z Kodeksu Kalikstyńskiego: Ultreia et Suseia! Idźmy śmiało dalej i wyżej!