Kościół w Albanii na początku marca gościł z radością Europejski Kongres Powołaniowy.
Delegaci z 17 państw Europejskich, w tym po raz pierwszy delegaci z Grecji i Turcji, spotkali się w Tiranie, aby spojrzeć razem na sytuację powołaniową Europy po dwudziestu latach od ukazania się ważnego Dokumentu „Nowe Powołania dla Nowej Europy” (In Verbo Tuo- 1997).
Pomiędzy innymi wieloma pytaniami próbowaliśmy odpowiedzieć na takie kwestie jak: w jakim kierunku zmierza dzisiaj duszpasterstwo powołań, czy duszpasterstwo ogólne w naszych krajach jest powołaniowe? Zaproponowano nam także postawę obiektywnego i prawidłowego teologicznego spojrzenia na termin „powołanie”.
Podczas spotkania mieliśmy czas na dzielenie się na sali plenarnej oraz podczas pracy w grupach. Rozmawialiśmy o naszych bogatych doświadczeniach, o różnych kulturach z którymi mamy do czynienia, o radościach i trudach kościołów żyjących w społeczeństwie liberalnym i wielokulturowym, a wszystko po to, by lepiej służyć duszpasterstwem powołaniowym wychodząc naprzeciw wyzwaniom nieustannie zmieniającego się świata. Intensywnie słuchając konferencji wygłoszonych przez osoby z doświadczeniem Kościoła Europy i duszpasterstwa powołaniowego każdy z nas mógł zweryfikować sposób posługi w swoim kraju.
Pielgrzymka na miejsce kaźni wielu Albańczyków w mieście Szkodra pozwoliła nam na dotknięcie sercem wielkiego cierpienia tego kraju, który walczył o wiarę i wolność. Modlitwa blisko więzienia błogosławionych męczenników prowadziła nas do odkrycia na nowo odwagi i nadziei w dalszej posłudze Kościołom z których każdy z nas pochodził.
Wizję charyzmatu sióstr Apostolinek jaką miał nasz Założyciel, bł. Jakub Alberione potwierdziły pytania i wdzięczność wielu delegatów, którzy zetknęli się z nim podczas tego spotkania. Podczas posiłków i innych momentów mogłam dzielić się z innymi radością z tego, że Europa potrzebuje, by młodym ludziom głosić autentycznym życiem Ewangelię powołania. Kwestia powołań, to przecież kwestia wiary!
s. Anna